Jazda na łyżwach dla dzieci – korzyści i porady

22 września 2024

Cześć, w tym wpisie na temat tego czy warto nauczyć dziecko jeździć na łyżwach, jak się do tego zabrać i jakie korzyści zdrowotne przynosi dla dziecka jazda na łyżwach. Pytanie “czy warto?” jest tutaj dość tendencyjne bo wiadomo, że warto, ale nie do końca wiadomo dlaczego. Zaczynając od najważniejszego: jazda na łyżwach podobnie jak jazda na rolkach to świetny sport dla dzieci. Łyżwiarstwo daje szeroki pakiet korzyści dla rozwoju nie tylko fizycznego ale także psychicznego i społecznego. Poprzez łączenie zabawy, aktywności fizycznej oraz naukę nowych rzeczy jazda na łyżwach utrzymuje najmłodszych zaangażowanych i aktywnych. Dzieci najczęściej same chcą się uczyć i bawić na łyżwach, ale u niektórych wymaga to przełamania na początku pewnych barier niekiedy fizycznych, a czasami psychicznych.

Korzyści z jazdy na łyżwach dla dzieci

Równowaga i koordynacja, a nawet wyniki w nauce

Jazda na łyżwach wymaga utrzymywania równowagi na płozach, a do tego na śliskiej powierzchni lodowiska. Opanowanie jazdy na łyżwach może więc z czasem poprawić umiejętności koordynacji dziecka, a także poczucie równowagi. Niektóre badania wykazują nawet, że regularne uprawianie łyżwiarstwa poprawia zdolności do nauki przez dzieci. Poprzez aktywność na łyżwach, a w szczególności poprzez aktywację różnych części nasz czego ciała (lewa noga, prawa noga, lewa ręka, prawa ręka, głowa, utrzymanie postawy) dzieci poprawiają współpracę pomiędzy półkulami mózgowymi co przynosi również efekty w nauce, np. w czytaniu. Współcześnie naukowcy są zgodni co do głębokiego połączenia umysłu i ciała oraz zdolności poznawczych, a ćwiczenia fizyczne wpływają w wzrost komórek mózgu.

Buduje pewność siebie i niweluje stres

W raz z rozwojem umiejętności łyżwiarskich dzieci zyskują wiarę w siebie oraz uczą się przełamywać własne bariery. Przy odpowiednim zaangażowaniu w jazdę na łyżwach może też to utwierdzić dzieci w przekonaniu, że są w stanie nauczyć się wszystkiego niezależnie od początkowych trudności. Ponadto co raz częściej szkoły wychodzą na lodowisko w ramach lekcji WFu. Warto zadbać wcześniej o odpowiednie umiejętności łyżwiarskie dziecka, tak aby nie było, tym co podpiera bandę na lodowisku albo siedzi na ławce. Jazda na łyżwach może także być dla dzieci przyjemnym i efektywnym sposobem na uwolnienie stłumionej energii i złagodzenie stresu.

Integracja z rówieśnikami, odpoczynek po szkole, integracja rodzica z dzieckiem

Jazda na łyżwach na lodowisku samemu lub z przyjaciółmi sprzyja poprawie przez dziecko interakcji społecznych, pracy zespołowej i komunikacji. Dzięku temu dzieci rozwijają silne umiejętności interpersonalne. Lodowiska, które znam, są też miejscami bezpiecznymi społecznie, nie ma tu patologii ani huligaństwa – jest fajna rodzinna i sportowa atmosfera. Jazda na łyżwach z najmłodszym członkiem naszej rodziny sprzyja także budowania dobrych, zdrowych relacji rodzica z dzieckiem. Łyżwiarstwo to jeden z lepszych sposobów na odpoczynek w mieście po szkole lub pracy.

Poprawia postawę ciała i zapewnia prawidłowy rozwój fizyczny

Jazda na łyżwach wzmacnia, poprawia elastyczność, siłę i ogólną sprawność mięśni, wzmacnia siłę motoryczną dziecka i zdolności koordynacyjne.

Jako instruktor łyżwiarstwa zwracam uwagę na utrzymywanie prawidłowej postawy ciała, szczególnie dbam o to aby dzieci trzymały prosto plecy i utrzymywały stopy i kolana w prawidłowej pozycji dzięki czeku znacząco poprawia się ich ogólna postawa ciała.

Kilka wskazówek dla rodziców uczących dzieci jeździć na łyżwach

  1. zadbaj o dobry sprzęt dla dziecka. Łyżwy powinny być dopasowane do rozmiaru stopy dziecka, raczej unikamy najtańszego sprzętu marketowego;
  2. dbamy o bezpieczeństwo – zakładamy dziecku kask, ochraniacze (kolana, łokcie, nadgarstki);
  3. łyżwy powinny być naostrzone (jeśli zamiast odepchnięcia łyżwa ślizga się na lodzie to znak że trzeba naostrzyć;
  4. zaczynamy powoli od podstaw łyżwiarstwa – nie wymagajcie żeby dziecko od razu jeździło w prawidłowej postawie łyżwiarskiej, z ugiętymi kolanami, bo to jest proces który wymaga czasu i wielu ćwiczeń. Naukę zaczynamy od stania i utrzymywania się na lodzie. Warto nawet zacząć od stania w łyżwach na dywanie. Jeśli Twoje dziecko nigdy nie było wcześniej na lodowisku niech najpierw postoi przez 5 minut na lodzie w łyżwach – najlepiej mu powiedzieć żeby nie ruszało w tym czasie łyżwami, bo zaraz może stracić równowagę. Uczymy zasad wstawania, robimy przysiady, małe kroczki z łyżwami w pozycji V. Dopiero później uczymy dzieci prawidłowego odepchnięcia, zatrzymania, skręcania. Powtarzamy ćwiczenia wiele razy.

Kilka fajnych aktywności na łyżwach dla dzieci

Limbo skating – powiedz swojemu dziecku aby zrobiło jak najniższy przysiad na łyżwach – wygrywa ten kto potrafi zejść niżej.

Berek, gra w murarza, baba jaga patrzy – klasyczne gry tylko że na łyżwach

Pamiętaj, że jazda na łyżwach na lodowisku jest dla dzieci przede wszystkim doskonałą zabawą i pozytywnym doświadczeniem. Należy je zachęcać aby robili postępy we własnym tempie i świętować osiągnięcia oraz wszystkie nowe umiejętności po drodze!

Autor:

instruktor łyżwiarstwa Bydgoszcz Grzegorz Klarkowski

Grzegorz Klarkowski – instruktor łyżwiarstwa KS Rollerblading School w Bydgoszcz. 8 lat doświadczenia jako instruktor jazdy na rolkach i łyżwach zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Zapraszam na zajęcia nauki jazdy na łyżwach na lodowisku Torbyd.

*Tekst chroniony prawem autorskim. Nie zgadzam się na powielanie bez zgody autora