Na czym polega łyżwiarstwo figurowe? Skąd wzięła się nazwa figure skating?

30 sierpnia 2024

Cześć, w tym wpisie na blogu klika zdań o ŁYŻWIARSTWIE FIGUROWYM, tj. skąd się wzięło i dlaczego taka nazwa.
Zacznijmy od początku; Będąc na lodowisku łatwo można zauważyć różne style jazdy na łyżwach: hokeiści, łyżwiarze rekreacyjni, panczeniści no i właśnie łyżwiarki i łyżwiarze figurowi. Co ich wyróżnia? Specjalne łyżwy, które mają płozy z ząbkami oraz unikalny styl jazdy polegający na wykonywaniu trójek, piruetów, skoków, a także na zmysłowym połączeniu tańca i jazdy na łyżwach. Łyżwiarstwo figurowe łączy też w sobie elementy tańca i gimnastyki przez co, jest to najpiękniejszy sport zimowy, jeśli nie najpiękniejszy sport w ogóle. Nie jest to typowy sport, gdzie wygrywa zawodnik, który pierwszy znajdzie się na mecie. Tutaj liczy się trudność wykonanych elementów, choreografia oraz czystość przejazdu.

Jackson Haines, jako pierwszy wprowadził na lód elementy figur i tańca do muzyki. Jako dyscyplina sportowa łyżwiarstwo figurowe uznane zostało w 1892 roku i w tym czasie powstał również Międzynarodowy Związek Łyżwiarski, a dyscypliną olimpijską łyżwiarstwo jest od 1908 r. Nazwa łyżwiarstwa figurowego wywodzi się od wzorów (lub figur), które łyżwiarze kreślili na lodzie, co stanowiło ważną część tego sportu, aż do 1990 roku. Istnieją różne rodzaje łyżwiarstwa figurowego, w tym style: soliści, pary sportowe, taniec na lodzie i łyżwiarstwo synchroniczne. Wydaje się, że dzisiaj bardziej właściwe jest określenie, że łyżwiarstwo figurowe ma swoją nazwę od figur jakie łyżwiarze i łyżwiarski wykonują na lodzie. Figurami tymi są w zależności od konkurencji:

— sekwencje kroków, sekwencje choreograficzne,

— piruety: piruet stany (ang. upright spin) – w tym m.in. piruet Biellmann, piruet odchylany (ang. layback spin), piruet siadany (ang. sit spin), piruet waga (ang. camel spin)

— twizzle, trójki, spirale

— skoki: Toeloop,  Salchow,  Rittberger (Loop),  Flip, Lutz,  Axel,

— podnoszenia i skoki wyrzucane w parach sportowych

Łyżwiarstwo figurowe to idealna forma aktywności fizycznej dla osób w każdym wieku. Angażuje jednocześnie wiele grup mięśniowych, w szczególności mięśnie nóg, ramion, brzucha i pośladków. Poprawia wydolność i zdrowie serca, a regularna jazda na łyżwach poprawia koordynację, równowagę i elastyczność, samopoczucie ponieważ redukuje stres.

Aby być łyżwiarzem figurowym nie wystarczy posiadać specjalistyczne łyżwy figurowe, ale należy też opanować przynajmniej podstawowe elementy tego sportu. Nie trzeba od razu skakać Axla na lodzie, ale prawidłowa postawa z obowiązkowymi prostymi plecami i opanowane krawędzie w łyżwach oraz podstawowe elementy (przekładanki, trójki, forward push, backward push) na początek wystarczą. Rekreacyjne uprawianie łyżwiarstwa figurowego przynosi wiele korzyści zdrowotnych.

Jeśli chciałbyś/chciałabyś rozpocząć przygodę z łyżwiarstwem figurowym serdecznie zapraszamy Cię do szkółki łyżwiarstwa figurowego KS Rollerblading School w Bydgoszczy! Zajęcia z łyżwiarstwa odbywają się przez cały rok na lodowisku Torbyd, a od listopada do marca także na lodowisku w Fordonie. Możesz również umówić się ze mną na lekcję indywidualną łyżwiarstwa figurowego.

Grzegorz Klarkowski: instruktor łyżwiarstwa figurowego KS Rollerblading School