Freestyle slalom na rolkach – kilka informacji o dyscyplinie

9 września 2024

Wykonywanie trików na rolkach i trudnych ewolucji zawsze było solą sportu polegającego na jeździe na rolkach. Sportowcom na rolkach chodzi o nauczenie się jak najtrudniejszego triku, żeby wygrać zawody, albo zachwycić akurat przechodzącego przechodnia.

Freestyle slalom wywodzi się od jazdy freestylowej. Zanim pojawiły się kubeczki, które trzeba omijać i wykonywać efektowne triki, ludzie po prostu jeździli na rolkach i wykonywali ewolucje na „prostej drodze” i taka jazda jest obecna także i dzisiaj. Jest to jeden z najprzyjemniejszych stylów jazdy na rolkach, któremu często może towarzyszyć muzyka. Omega, przejścia z jazdy tyłem do jazdy przodem, efektowne hamowania, jazda na jednej nodze, przekładanki przodem i tyłem – to podstawa freestyle. Do jazdy freestyle wystarczy kawałek równej asfaltowej nawierzchni i oczywiście rolki. W Bydgoszczy do jazdy freestyle na rolkach polecam myślęcinek. Taka jazda jest bardzo popularna na łyżwach, co można łatwo zobaczyć chociażby na bydgoskim lodowisku Torbyd, gdzie łyżwiarze często wykonują lub też trenują aby wykonać różnego rodzaju ewolucje na gładkiej powierzchni lodowiska. 

fot. Marcin Zmysłowski

Wydaje się że freestyle slalom niejako usystematyzował triki i wsadził je w ramy umożliwiające rzetelne ocenienie trudności przejazdu. Wskazuje się, że freestyle slalom na rolach wywodzi się z Francji, a jako początkową datę tej dyscypliny wskazuje się rok 1994 roku. To w tym roku powstał Narodowy Komitet Akrobatyki Wrotkarskiej we Francji. W Polsce za rozwój dyscypliny freestyle slalom odpowiada Polski Związek Sportów Wrotkarskich

Mamy kilka konkurencji należących do rodziny freestyle slalom:

– freestyle classic – układ do muzyki na kubaczkach trwający ok 2 min

– freestyle battle – najtrudniejsze triki na kubeczkach – 30 s na przejazd, każdy zawodnik ma najczęściej po trzy przejazdy

– freestyle classic pair – freestyle classic wykonywany przez dwie osoby jednocześnie

– speed slalom – wyścig na jednej nodze pomiędzy 20 kubeczkami w odległości co 80 cm

– slide – efektowne hamowanie na rolkach

– high jump – skok wzwyż na rolkach nad poprzeczką.

Dwie pierwsze z wymienionych dyscyplin, które polegają właśnie na wykonywaniu trików na kubeczkach są klasycznymi dyscyplinami freestyle slalomu. Mamy różne rodzaje trików: slalom, snake, crossy, slalom na jednej nodze, crazy, jazda tylko na dwóch kółeczach (palec-palec, pięta-palec), a najtrudniejsze są triki które są wykonywane tylko na jednym kółeczku.

Najbardziej znanym trikiem z freestyle jest Crazy, które możecie zobaczyć na poniższym filmie:

Grzegorz Klarkowski, instruktor freestyle slalom na rolkach

Jak zacząć trenować freestyle slalom na rolkach?

Pewne elementy freestylu możemy zacząć już na początku naszej przygody z rolkami. Musimy mieć, w miarę porządne rolki oczywiście. Nie musi to być od razu sprzęt za 1000 zł. Jak zaczynamy trenować to wystarczą nam zwykłe rolki, od których najlepiej od razu odkręcić hamulec. Hamulec przyczepiony z tyłu rolki utrudnia wykonywanie crossów i innych trików (pamiętajcie żeby najpierw dobrze nauczyć się hamować bez użycia tego hamulca). Uważajcie te, aby but w rolce nie był zbyt miękki bo to utrudnia jazdę freestylową. Warto też ustawić banana na szynie – czyli przednie i ostatnie kółeczko dajemy mniejsze o 4 mm niż te środkowe – dzięki temu rolki są bardziej zwrotne. Należy też zaopatrzyć się w kubeczki do jazdy i zanleźć gdzieś miejsce z równą nawierzchnią. Jeżeli macie problem z równym rozstawieniem kubeczków – polecam zakup białego sznurka na którym co 80 cm zaznaczcie markerem czarną kropeczkę – pomoże Wam to w równym ułożeniu kubeczków.

Zapraszam również wszystkich miłośników freestyle slalomu na treningi naszej szkółki, które odbywają się w piątek o 18:15 w Zespole Szkół Budowlanych, Pestalozzie 18 – na Sali gimnastycznej lub w plenerze.

Zapraszam

Grzegorz Klarkowski: instruktor freestyle slalom na rolkach